z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V17 dzień (poniedziałek 01.07.2013)

góry

Po przejściu kilkuset metrów od schroniska Fratelli Grego wchodzimy na wyasfaltowaną drogę która biegnie wzdłuż wąwozu Dogna i doprowadzi nas do miejscowości o tej samej nazwie.

kręta droga
Kręta droga przez Val Dogna oferuje zapierające dech w piersiach widoki na łańcuchy poszarpanych skał masywu Montasio.

Montasio
Tajemnicza, groźna, otoczona legendami góra Montasio.
Jej wierzchołek, drugi po Triglavie szczyt Alp Julijskich zdobyty został po raz pierwszy dopiero w 1877 roku czyli prawie sto lat po zdobyciu Triglava.

tunel
Przechodzimy przez dziesiątki tunelów i mostów.

wiadukt
Za kolejnym zakrętem podziwiamy wiadukt przez który przechodziliśmy przed chwilą.

Chiout
Spotykamy stare, prawie całkowicie opuszczone przysiółki.

wąwóz Dogna
Daleko przed nami, na samym końcu doliny, bielą się w słońcu zabudowania Dogna.

droga w skałach
Z wielkim uznaniem podziwiamy kunszt inżynierski budowniczych tej drogi.

miasteczko Dogna
Miasteczko Dogna nad rzeką Fella leży w dolinie Canal del Ferro oddzielającej Alpy Karnickie od Alp Julijskich. Tędy przebiegał już w czasach rzymskich główny szlak handlowy którym transportowano rudy żelaza i innych metali z kopalń w Styrii i Karyntii do portów nad Adriatykiem.

Canal del Ferro
Dolina ta zamieszkiwana była w VII - VIII wieku przez słowian i prawdopodobnie od słowa dolna (znajdująca się w dole) wywodzi się nazwa miejscowości Dogna (słowen. Dolnja).

Case Cappellari
Jedną z historycznych atrakcji Dogna jest zabytkowy dom Case Cappellari przy Via Roma 11 zbudowany prawdopodobnie na początku XIX wieku. Charakterystycznymi elementami architektonicznymi są łukowaty portal zdobiony kamiennymi blokami i owalne otwory okienne na poddaszu. Typowym dla kamienic w XIX wieku było też umieszczenie klatki schodowej na końcu korytarza i pokoje rozmieszczone po bokach.
W jednym z tych pokoi będziemy dzisiaj nocować. Możemy korzystać z kuchni. Klucz do Case Cappellari dostaliśmy w sklepiku po drugiej stronie ulicy.↑  wróć na początek strony  ↑