z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V12 dzień (środa 26.06.2013)

O godzinie 7:05 opuszczamy pałac Ernsta Fuchsa w Sankt Veit i maszerujemy ścieżką rowerową wzdłuż brzegu rzeki Glan aż do Zollfeld.

Prunnerkreuz
Zabytkowa kaplica św. Antoniego nazywana Prunnerkreuz została ufundowana przez Jana Dominika Prunnera w 1692 roku. Zewnętrzne ściany są gęsto ozdobione rzymskimi kamiennymi tablicami.

kamienna tablica
Na jednym z wielu starożytnych, zabytkowych nagrobków wmurowanych w południowej ścianie kaplicy wykuto łaciński napis:
HIC LOCVS EST
UBI SALA STETIT
PENETRARE VIATOR
”Tutaj jest miejsce, w którym stało miasto Sala, wstąp wędrowcze!”

Virunum

W okolicy równiny Zollfeld, na północ od Klagenfurtu, powstało w czasach cesarza Klaudiusza, rzymskie miasto Virunum będące stolicą prowincji Noricum aż do czasów panowania Marka Aureliusza (161-180).
Prace wykopaliskowe prowadzone przez archeologów od 1998 roku dowodzą, że w tutejszym amfiteatrze odbywały się walki gladiatorów i dzikich zwierząt.

kamienny tron
Kamienny tron od IX wieku używany był przy ceremoniach koronacyjnych książąt Karyntii a także przy ogłaszaniu wyroków sądowych.
Dziś jest symbolem dawnej niezależności i autonomii Księstwa Karyntii.

Maria Saal
Potężne bliźniacze wieże Bazyliki Maria Saal są widoczne z daleka.

wieże Bazyliki
Zegar na wieży pokazuje godzinę dwunastą. Jesteśmy w Mariasaal.
Bazylika w Maria Saal w obecnej formie została wybudowana w latach 1430-1459. Prawdopodobnie stał tu jednak już w IIX wieku Kościół, stanowiący centrum religijne Karyntii i bazę dla chrystianizacji pogańskich plemion Słowiańskich.

rzymskie tablice
Rzymskie tablice nagrobne wmurowane w południowej zewnętrznej ścianie kościoła - świadkowie czasów dawno minionych.

Marienpilgerweg
Opuszczając Maria Saal spotykamy drogowskazy „Marienpilgerweg”. Oznakowany szlak pielgrzymkowy prowadzący przez sanktuaria maryjne Karyntii. Szlak ten pokrywa się w znacznej części z „Cammino Celeste” i będzie prowadził nas aż do granicy włoskiej.
Do Klagenfurtu idziemy drogą przez Maria-Saaler-Berg.

Poziomka
Poziomka pospolita (Fragaria vesca)

pod górę
Przed nami Klagenfurt am Wörthersee, stolica Karyntii licząca około 94 tys. Mieszkańców.
Droga od Maria Saal do Klagenfurtu zajęła nam około dwóch godzin.

lilia złotogłów

Kiedy w roku 1680 skończyła się epidemia dżumy w Klagenfurcie mieszkańcy przysięgli zbudować kolumnę dziękczynną. Po zwycięstwie nad Turkami w bitwie pod Wiedniem 1683 dobudowano krzyż stojący nad półksiężycem i kolumna przemieniła się w symbol zwycięstwa chrześcijan nad muzułmanami.

muzykanci
Muzykanci przygotowują się do koncertu na placu przed ratuszem.

Lindwurm
Skrzydlaty smok Lindwurm jest symbolem Klagenfurtu. Zabytkowa fontanna zdobiąca od wieków jeden z głównych placów Klagenfurtu to chyba najbardziej ulubiony motyw fotograficzny w tym mieście.

posąg rybaka
Na placu targowym Benediktinerplatz stoi kamienny posąg rybaka.
Według legendy pewna kobieta kupując ryby wyraziła wątpliwości co do rzetelności używanej przez sprzedawcę wagi. Ten odrzekł butnie „niech się natychmiast w kamień zamienię jeśli jestem oszustem!” no i spełniło mu się!↑  wróć na początek strony  ↑