z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V10 dzień (poniedziałek 24.06.2013)

droga w deszczu
Deszcz od samego rana.

granica
Na granicy między Styrią i Karyntią.

Kościół Dominikanów
Kościół Dominikanów we Friesach.

ołtarz
Figury w neogotyckim ołtarzu głównym przedstawiają od lewej: św. Tomasza z Akwinu, św. Józefa, św Annę z Maryją św. Joachima oraz pochodzącego ze śląska opolskiego świętego Jacka Odrowąża.
Na temat założenia pierwszego klasztoru Dominikanów przez św. Jacka właśnie tutaj we Friesach istnieje kilka teorii. Najbardziej prawdopodobną wydaje się historia opisana na stronie www.brewiarz.katolik.pl
Otóż święty Jacek po otrzymaniu szat zakonnych w Rzymie z rąk samego św. Dominika i złożeniu ślubów został wiosną 1221 roku wysłany do Polski wraz z towarzyszącymi mu bratem Czesławem, Hermanem Niemcem i Henrykiem z Moraw. Szli pieszo zatrzymując się po drodze po klasztorach i domach księży. W miasteczku Friesach zatrzymali się na dłuższy czas u kanoników regularnych do których należał wcześniej również sam św. Dominik. Kilku członków tego zakonu wstąpiło do nowej rodziny zakonnej św. Dominika. Jacek zostawił więc we Friesach Hermana Niemca wraz z nowymi kandydatami, a sam udał się w dalszą drogę na północ do Lorch koło Linzu w Austrii. Stąd podążył do Pragi Czeskiej a później do Krakowa gdzie dotarł jesienią 1221 roku.

kościół św. Bartłomieja
Romański kościół parafialny św. Bartłomieja.

rynek
Cukiernia Craigher na Rynku we Friesach.

„Friesacher Pfennig”
Pośród czekoladowych pyszności można w cukierni Craighera dostać „Friesacher Pfennig” dzisiaj już tylko jako pralina, w średniowieczu bardzo wysoko ceniona i popularna w Europie srebrna moneta.

drogowskaz

Opuszczamy miasto Friesach kierując się drogowskazami prowadzącymi do Sanktuarium św. Emmy w Gurk.

Petersberg
Droga wiedzie przez wzgórze zamkowe Petersberg.

Strassburg

Deszcz pada z małymi przerwami od samego rana. Przemoczeni kończymy dzisiejszy marsz w miejscowości Strassburg 4 km przed Gurk.↑  wróć na początek strony  ↑