z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V20 dzień (czwartek 04.07.2013)

San Daniele
San Daniele del Friuli
3 km od San Tomaso znajduje się słynące z produkcji szynki, miasto San Daniele del Friuli. Na Piazza Vittorio Emanuele stoi katedra pw św Michała Archanioła ze wspaniałą barokową fasadą. Zbudowana przez weneckiego architekta Domenico Rossi, między 1707 i 1725. Ma tutaj też siedzibę Biblioteka Guarneriana założona w 1466 r. jedna z pierwszych bibliotek publicznych we Włoszech.

Cappella Sistina del Friuli
Do atrakcji San Daniele należy niewątpliwie też kościół świętego Antoniego Opata (Chiesa di Sant'Antonio Abate). Wnętrze świątyni zdobią piękne renesansowe freski dlatego kościół nazywany jest friulańską Kaplicą Sykstyńską (Cappella Sistina del Friuli).

dróżka
Cammino del Tagliamento między Carpacco i Dignano

Kościół
Kościół św. Sebastiana w Dignano z piękną kolumnadą w portyku i wysoką wieżą zwieńczoną dachem hełmowym.

W Dignano robimy godzinną przerwę, jemy obiad w tutejszym barze „Trattoria al Friuli” przy Piazza Cimolino.
O godzinie 14:55 wyruszamy w dalszą drogę.

Centro Sociale
Nasz przyjaciel Marino załatwił nam telefonicznie nocleg w San Odorico w miejskim ośrodku Centro Sociale przy Via Udine 12.

Centro Sociale
Mamy dach nad głową, materace, toalety, pielgrzymom więcej do szczęścia nie potrzeba.

Hubertussee
Neogotycki kościół w San Odorico zbudowano na początku XX wieku na fundamentach dawnej świątyni. Istniejąca tu od drugiej połowy jedenastego stulecia kaplica należała do opactwa Benedyktynów. Zakonnicy sprawowali też pieczę nad brodem i przeprawą promem przez rzekę Tagliamento. Legenda głosi, że właśnie tutaj przeprawiał się przez rzekę święty Ulryk, biskup Augsburga. Od jego imienia pochodzi nazwa miejscowości. Ulryk dawniej Udalryk to po włosku Ulderico lub Odorico.↑  wróć na początek strony  ↑