z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V



1 dzień (sobota 24.05.2014)

Po wielogodzinnej, uciążliwej podróży dotarliśmy późnym wieczorem do San Vito al Tagliamento. Franciszkanie opiekujący się tutejszym Sanktuarium Madonna di Rosa udzielili nam serdecznej gościny. Proboszczem tutejszej parafii jest od września 2013 roku franciszkanin padre Leone Tagliafero. Padre Leone jest założycielem i prezesem stowarzyszenia „Associazione Triveneta Amici di Santiago sulle antiche Vie dello Spirito” mającego na celu wspieranie i upowszechnianie ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostela, Rzymu i Jerozolimy.
www.amicidisantiago.it

cela
Nocleg we franciszkańskiej celi.

obraz
Łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Historia Sanktuarium rozpoczęła się w roku 1648 kiedy w ruinach zawalonej, starej, zgrzybiałej chaty odnaleziono nieuszkodzony, namalowany na tynku wizerunek Madonny. Obraz umieszczono w ganku nowego domu rodziny Giacomuzzi. W dniu 2 lutego 1655 roku mała dziewczynka Maryja modląc się wraz z siostrą i dwoma ciotkami przed obrazen miała widzenie w którym Matka Boska prosiła o przeniesienie jej wizerunku w bardziej godne miejsce. Dziewczynka chora na padaczkę doznała cudownego uzdrowienia. W tym samym roku 31 marca przeniesiono obraz do kościoła który wkrótce stał się miejscem licznych pielgrzymek z całego regionu Friuli i Veneto. Święto Matki Bożej Różanej obchodzone jest corocznie 8 września w rocznicę koronacji obrazu która miała miejsce w 1881 roku.
Franciszkanie którzy już od 1923 roku opiekują się tutejszą świątynią rozpowszechnili tutaj także kult Bożego Miłosierdzia.

mozaika
Piękna mozaika w Kaplicy Bożego Miłosierdzia przedstawia św. Faustynę.

Po porannej mszy św. i błogosławieństwie którego udzielił nam padre Leone, startujemy w sobotę o godzinie 9:10 na pierwszy etap naszej tegorocznej pielgrzymki.

wieża
Nad centralnym placem miasta Piazza del Popolo góruje wieża kościoła parafialnego pw św. Wita wysoka na 76 m zbudowana w stylu romańskim w 1491 roku. Zegar na wieży wybija właśnie godzinę dziesiątą kiedy przechodzimy przez bramę zabytkowej wieży Torre Raimonda.

ścieżka rowerowa
Wygodna ścieżka rowerowa przy drodze SP28 prowadzi do Savorgnano, małego miasteczka należącego niegdyś do rodu Savorgnan jednej z najpotężniejszych rodzin regionu Friuli.

opactwo benedyktynów
L'Abbazia di Santa Maria in Sylvis.

Po 2 godzinach przychodzimy do miejscowości Sesto al Reghena. Za mostem, po lewej stronie można wejść na dziedziniec wielkiego opactwa benedyktynów. Opactwo założone na początku VIII wieku znajdowało się niegdyś wśród gęstych lasów i stąd nazwa „in sylvis” co po łacinie znaczy „w lesie”.
Od Sesto al Reghena idziemy 5 km w kierunku miejscowości Gruaro która zamieszkiwana była już w czasach rzymskich i dalej do Portogruaro.

Piazza della Repubblica w Portogruaro
Piazza della Repubblica w Portogruaro, po lewej stoi zabytkowy ratusz z XIII wieku a po prawej widać zwieńczoną smukłą iglicą, pochyloną, romańską wieżę kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Andrzeja - Duomo di Sant'Andrea. W tutejszej parafii pracuje od 2012 roku młody wikary, pochodzący z Polski don Tommaso
który zaopiekował się nami spontanicznie i z wielką serdecznością.

Riviera Giovanni Paolo II
Z Portogruaro do Concordia Sagittaria prowadzi wzdłóż brzegu rzeki Lemene malownicza ścieżka rowerowa „Riviera Giovanni Paolo II”.

pomnik Jana Pawła II
W centrum Concordia Sagittaria niedaleko zabytkowej świątyni św. Szczepana Męczennika (chiesa di santo Stefano Martire) stoi pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II w tym mieście.

ośrodek parafialny
Przy ulicy Via Spareda znajduje się ośrodek parafialny - Oratorio di Santo Stefano w którym zostaniemy na dzisiejszą noc.
Wieczorem odwiedził nas Ksiądz Tomasz z Portogruaro i spędziliśmy długi wieczór na miłej rozmowie.



↑  wróć na początek strony  ↑