z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V18 dzień (wtorek, 02.07.2013)

Via Tagliamento - to starożytny szlak przemierzany przed wiekami przez kupców, podróżników i pielgrzymów. Odrodzeniem tej historycznej drogi zajmuje się włoskie towarzystwo Associazione Triveneta Amici di Santiago wspólnie z Amici dell'Hospitale di San Giovanni z San Tomaso. Trasa długości 170km prowadząca od granicy austriackiej do miejscowości Concordia Sagittaria została szczegółowo opracowana z podziałem na etapy możliwe do przejścia w ciągu jednego dnia z uwzględnieniem możliwości zakwaterowania.

Alpe-Adria
W Dogna wracamy przez most na drugą stronę rzeki Fella i po przejściu kładki nad potokiem Dogna wychodzimy schodami na górę aby dostać się na ścieżkę rowerową Alpe-Adria która poprowadzi nas przez Chiusaforte do Resiutta.

autostrada A23
Równolegle do rzeki Fella w dolinie Canal del Ferro biegnie trasa kolei, autostrada A23 i droga krajowa SS13.

most
Potężny stalowy most kolejowy prowadzi nad drogą krajową SS13 i rzeką Fella.

tunel
Z tunelu za mostem widać już następny tunel.
Za Resiutta przechodzimy około 2 km poboczem SS13 i przedostajemy się na prawy brzeg Fella w Moggio Udinese.

Via Julia Augusta
Za Campiolo spotykamy przy drodze znaki informacyjne wskazujące, że idziemy starożytną drogą Via Julia Augusta, ta rzymska droga z czasów cesarza Augusta stanowiła główną arterię biegnącą od Julia Concordia na północ do prowincji Noricum.

Tagliamento
Ujście rzeki Fella do Tagliamento niedaleko miejscowości Carnia.

motyle
Tańczące motyle.

góra San Simeone
Góra San Simeone na prawym brzegu Tagliamento, tutaj znajdowało się epicentrum potężnego trzęsienia ziemi 6 maja 1976 roku którego siła dochodziła do 10 stopnia w 12 stopniowej skali Mercallego.

Venzone ratusz
Miasto Venzone zostało wiernie odbudowane po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w którym poniosło śmierć 47 mieszkańców.
Ratusz wybudowany w latach 1390 do 1410 jest klejnotem architektury gotyckiej stylu weneckiego. Na wieży zegarowej widnieje skrzydlaty lew - symbol św. Marka.

lawendowy sklep
Lawendowy rower przed lawendowym sklepem w lawendowym mieście.

Venzone katedra
Najważniejszy zabytek Venzone to katedra z XIII wieku.
W dniu 12.09.1964. Abp Karol Wojtyła wracając z Rzymu do Krakowa celebrował w tej katedrze mszę świętą, co zostało potwierdzone pamiątkową tablicą.

W krypcie kaplicy św. Michała przy katedrze w Venzone pochowany jest książę Bolesław bytomski, ostatni z rodu Piastów bytomskich.↑  wróć na początek strony  ↑