z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V

5 dzień (środa 27.05.2015)

Dzisiejszy, początkowo płaski etap przebiega w dużej części na terenie parku narodowego Parco fluviale del Nera u podnóża stromych gór, wśród pól uprawnych, gęstych lasów, w towarzystwie szumiących wód rzeki Nera.

Abbazia di San Pietro
Około 2 km o d Macenano na zboczu góry znajduje się Abbazia di San Pietro in Valle – Zabytkowe opactwo pochodzące z czasów panowania Longobardów (VIII w.). Dostępne do zwiedzania od kwietnia do września codziennie od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00

Ferentillo–Precetto
Ferentillo–Precetto na stoku góry Monte Sant'Angelo. Po drugiej stronie doliny w Ferentillo–Materella warto zwiedzić kościół Santo Stefano z XVI wieku oraz kolegiatę Santa Maria.

Dolina Nery
Dolina Nery która do Ferentillo miała kształt wąwozu staje się teraz bardziej płaska. W oddali widać już miejscowość Arrone.

panorama Montefranco
Montefranco

Arrone
Arrone – strategicznie położone na stoku góry przy szlaku komunikacyjnym między Spoleto i Rieti powstało pod koniec IX wieku.

Casteldilago
Casteldilago

panorama La Terra
La Terra z średniowiecznym zamkiem rodu Arroni to najstarsza, historyczna część miasta Arrone.

ścieżka wzdłuż rzeki
ścieżka wzdłuż rzeki Velino.

Już w 271 roku p.n.e. rzymski konsul Manius Curius Dentatus zmienił bieg rzeki Velino kierując jej wody dwukilometrowym kanałem do przepływającej 165 metrów niżej rzeki Nera. Tak powstał największy na świecie sztuczny wodospad „Cascata delle Marmore“.

jezioro Piediluco
Rzeka Velino doprowadziła nas do jeziora Piediluco i miejscowości o tej samej nazwie. Kończymy ostatni etap w Umbrii, jutro rano wejdziemy do Doliny Rieti w Lacjum.

Sanktuarium świętego Franciszka
Sanktuarium świętego Franciszka w Piediluco zbudowano pod koniec XII wieku na pamiątkę pobytu świętego w tym mieście.

wnętrze kościoła
Wnętrze kościoła zdobione jest pięknymi malowidłami z XVI – XVII wieku. Z 1514 roku pochodzi obraz Madonny z dzieciątkiem wykonany przez Marcantonio Aquili.

sypialnia domu pielgrzyma
Don Giovanni, tutejszy proboszcz zaproponował nam nocleg w parafialnym domu pielgrzyma.↑  wróć na początek strony  ↑