z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V

12 dzień (środa 03.06.2015)

,31°C!
Już tylko 7,2 km do celu

Wyruszamy wczesnym rankiem na ostatni już etap naszej pielgrzymki. Termometr pokazuje ,31°C!.

Basilica di Sant'Agnese
6,7 km do celu.

Basilica di Sant'Agnese fuori le mura – Bazylika św. Agnieszki za Murami.

mozaika
Piękna mozaika w apsydzie przedstawia papieża Honoriusza I, św. Agnieszkę i papieża św. Symmachusa.

grób św. Agnieszki
Obecny kościół zbudowano w VII w. na polecenie papieża Honoriusza I w miejsce zniszczonej bazyliki z czasów Konstantyna Wielkiego (IV wiek). Bazylika znajduje się nad grobem św. Agnieszki.

Porta Pia
4,5 km do celu.

Porta Pia jest jedną z 18 bram w Murze Aureliana otaczającym Rzym.
Została zbudowana w latach1561–1565 przez Michała Anioła na zlecenie Piusa IV i zastąpiła nieczynną w tym czasie bramę Porta Nomentana.
Monument na placu przed Porta Pia przedstawiający bersaliera upamiętnia zdobycie Rzymu w 1870 roku i tym samym zakończenie walk o zjednoczenie Włoch.
Na placu przed Porta Pia miał miejsce 11 września 1926 roku nieudany zamach na Benito Mussoliniego.

Santa Maria della Vittoria
3,7 km do celu.

Chiesa di Santa Maria della Vittoria

panorama Kwirynał
3 km do celu.

Ze wzórza Kwirynał (Quirinale) spoglądamy na kopułę Bazyliki świętego Piotra.
Kwirynał jest jednym z siedmiu wzgórz Rzymu. Według legendy, wzgórze to zamieszkiwali Sabinowie po zawarciu pokoju z Rzymianami. Sabinowie wznieśli tu świątynię ku czci boga Kwiryna, od imienia którego nazwano wzgórze. Na Kwirynale znajduje się stara dzielnica willowa bogatych rzymian. Rezydencje zostały zbudowane tutaj, ponieważ powietrze na wzgórzu było zdrowsze niż w bagnistej dolinie Tybru. Tutaj stoi wybudowany w XVI wieku Palazzo del Quirinale, dawna letnia rezydencja papieży, do 1946 roku rezydencja królów włoskich, obecnie oficjalna siedziba prezydenta Włoch. Dlatego określenie Kwirynał używane jest jako synonim włoskiego rządu.

Panteon
2,3 km do celu.

Panteon

Piazza Navona
2 km do celu

Piazza Navona

Castel Sant'Angelo
1,2 km do celu

Castel Sant'Angelo – Zamek świętego Anioła

Bazylika świętego Piotra
Do Bazyliki świętego Piotra w Rzymie dotarliśmy w środę 3 czerwca 2015 o godzinie 13:50 po 92 dniach pieszej wędrówki i przejściu 2130 Kilometrów.

Przed chwilą skończyła się audiencja generalna i tłumy ludzi opuszczają plac przed Katedrą. Służby porządkowe zabroniły nam wstępu na Plac, wejście będzie możliwe dopiero za około 2 godziny.

schronisko dla pielgrzymów
W oczekiwaniu na otwarcie schroniska.
W dzielnicy Trastevere 2,4 km od Watykanu znajduje się schronisko dla pielgrzymów prowadzone przez wolontariuszy z Towarzystwa świętego Jakuba (La Confraternita di San Jacopo di Compostella).

sypialnia
Schronisko przyjmuje wyłącznie pielgrzymów indywidualnych którzy przeszli co najmniej 100 kilometrów pieszo lub przejechali rowerem minimum 300 km. Czynne cały rok, otwarte od godziny 15:00 (w sezonie zimowym od 17:00). Oferuje 24 łóżka na dwóch salach, toalety, prysznice, pralnię, kuchnię, ogród. Ponadto pielgrzymi częstowani są śniadaniem i obfitą kolacją. Pielgrzymi piesi mogą pozostać dwie noce, rowerowi tylko jedną. Opłata dobrowolna.

ceremonia mycia nóg
Lavanda dei piedi – tradycyjna ceremonia mycia nóg pielgrzymom odbywa się co wieczór.


↑  wróć na początek strony  ↑