z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V

13 dzień (czwartek 04.06.2015)

plac przed Bazyliką
Plac przed Bazyliką świętego Piotra z fontanną zaprojektowaną przez Carlo Fontana i wspaniałą kolumnadą Berniniego.

Święty Jacek
Święty Jacek został uwieczniony wśród 140 świętych stojących na kolumnadzie wokół Placu św. Piotra.
Na początku naszej pielgrzymki 21 sierpnia 2011 modliliśmy się u grobu świętego Jacka w Krakowskim kościele Dominikanów.

posąg świętego Piotra
Brązowy posąg świętego Piotra jest jedną z większych atrakcji dla odwiedzających watykańską Bazylikę. Dotknięcie prawej stopy świętego przynosi rzekomo szczęście i sprowadza łaski na dotykającego. Przez wiele stuleci pielgrzymi zeszlifowali swoimi rękami stopę świętego do tego stopnia, że już niewiele z niej zostało.

grób świętego Jana Pawła II
Grób świętego Jana Pawła II.

główny ołtarz
Spod głównego ołtarza Bazyliki wyrusza procesja Bożego Ciała.

Bazylika świętego Pawła
Dziedziniec Papieskiej Bazyliki świętego Pawła za Murami (San Paolo fuori le Mura).

Bazylika św. Jana na Lateranie
San Giovanni in Laterano – Bazylika św. Jana na Lateranie

Napis przy wejściu głosi: “Sacrosancta Lateranensis ecclesia omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput“ – „Najświętszy Kościół Laterański, Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i świata“

pomnik św. Franciszka
Na placu przed Bazyliką św. Jana na Lateranie stoi pomnik św. Franciszka z Asyżu i jego współbraci.

Santa Maria Maggiore
Santa Maria Maggiore – Bazylika Matki Bożej Większej zwana też Bazyliką Matki Boskiej śnieżnej jest obok Bazyliki świętego Piotra, świętego Pawła za Murami i świętego Jana na Lateranie jedną z czterech Bazylik papieskich.

Porta Santa
Porta Santa – Święta Brama to drzwi kościoła, otwierane tylko w czasie Roku Jubileuszowego. Takie drzwi posiadają wszystkie cztery bazyliki papieskie Rzymu jednak najpopularniejszym jest rytuał otwarcia świętej Bramy w Bazylice świętego Piotra dokonywany osobiście przez Papieża na rozpoczęcie Roku świętego.
Święte Drzwi znajdują się równieź w innych kościołach pielgrzymkowych na świecie na przykład w katedrze w Santiago de Compostela, bazylice Santa Maria di Collemaggio w L'Aquila, katedrze w Atri, i w bazylice archikatedralnej Notre–Dame de Québec.

Bazylika świętego Krzyża w Jerozolimie
Bazylika świętego Krzyża w Jerozolimie (Santa Croce in Gerusalemme) jest jednym z siedmiu kościołów pielgrzymkowych. Tutaj przechowywane są relikwie krzyża Chrystusa sprowadzone z Jerozolimy przez św. Helenę matkę cesarza Konstantyna.

Świadectwo
Świadectwo odbycia pielgrzymki do grobu świętego Piotra wystawione przez wikariusza generalnego państwa Watykańskiego, archiprezbitera Bazyliki Watykańskiej kardynała Angelo Comastri.
Warunki korzystania ze strony
Cała opublikowana treść (teksty, zdjęcia, grafika) chroniona jest prawem autorskim.
Dozwolone jest indywidualne, niezarobkowe przeglądanie stron przy pomocy standardowych, przeglądarek internetowych oraz sporządzenie wydruku na papierze, do celów prywatnych.
Treści zawarte na moich stronach internetowych zostały sporządzone na podstawie zebranych z wielką starannością materiałów własnych oraz wiarygodnych informacji osób trzecich, mimo to nie mogę wykluczyć nieumyślnych błędów.
Za wszelkie błędy, błędy w zapisie lub nieprawidłowe linki, jak również za szkody, które mogły powstać pośrednio lub bezpośrednio poprzez korzystanie z ofert tej strony nie przejmuję odpowiedzialności.

↑  wróć na początek strony  ↑