z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V8 dzień (sobota 30.06.2012)

Wag
W mieście Sereď przechodzimy mostem przez Wag (Váh). Rzekę Wag przekraczaliśmy już w ubiegłym roku na 9 etapie wędrówki w Stankovany. Jest to najdłuższa i największa rzeka płynąca w całości na terenie Słowacji.

kościół św. Jana Chrzciciela w Seredzie
Wnętrze kościoła św. Jana Chrzciciela w Seredzie.

Kamień węgielny
Kamień węgielny duszpasterskiego centrum w Seredzie poświęcił papież Jan Paweł II w Bratysławie 14 września 2003 roku w czasie trzeciej wizyty apostolskiej na Słowacji.

droga nr 62
Idziemy wygodnym, szerokim poboczem drogi nr 62 z Sereď do Veľká Mača 1,5 godziny. Straszny upał.

kościół św. Margarety
Po 3 godzinach marszu widać z dala od drogi, zabytkowy, średniowieczny kościółek św. Margarety (sv.Margity ) w Malej Mačy

moneta dziesięciokoronowa
W okolicy tego kościoła miał być znaleziony krzyżyk pochodzący z X wieku z czasów Wielkich Morav, znany z monety dziesięciokoronowej, nazywany „Kríž z Veľkej Mače”. Jest to enkolpion (kaptorga) przedstawiający Trójcę Świętą.

kościół
Kościół stoi w szczerym polu z dala od wsi i to nadaje mu swoisty urok. Podobno kiedyś znajdował się w centrum wioski jednak w czasie najazdów tureckich mieszkańcy przenieśli swoje domostwa do niedalekiego, gęstego, podmokłego lasu gdzie czuli się bezpieczniej. Po klęsce Turków nie wrócili już na dawne miejsce i kościół pozostał samotny.

droga nr 62
Dalej asfaltem, po 4 km, schodzimy w lewo na boczną dróżkę równoległą do drogi nr 62. Jest troszkę cienia ale mimo to spiekota nie do zniesienia, trudno wytrzymać, temperatura dochodzi do 40°C, patelnia.

droga polna
Poddajemy się, w tym upale nie da się wytrzymać, kończymy dzisiejszą wędrówkę o godzinie 14:30 niedaleko miejscowości Kráľová pri Senci.

ule
W skansenie - Muzeum Pszczelarstwa na terenie Pasieki Pszczelarskiej jest możliwość zakwaterowania.

kaplica
Przypadkowo dowiadujemy się, że 300 metrów stąd jest dom wspólnoty Cenacolo i akurat dzisiaj jest tam dzień otwartych drzwi. Mszę św. odprawił arcybiskup Stanislav Zvolensky.

różańiec
Na pamiątkę spotkania w Cenacolo dostaliśmy różańce które będą nam od dziś towarzyszyć w dalszej drodze.↑  wróć na początek strony  ↑