z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V



6 dzień (czwartek 28.06.2012)

Gýmeš
Obudziliśmy się dosyć wcześnie. Po śniadaniu chcieliśmy wyruszyć koło 6:00 ale padał deszcz o 7:00 zaczęło lać jeszcze mocniej. Przeczekaliśmy do 8:00.

droga w lesie
Przestało padać.

dziurawy most
Po godzinie doszliśmy przez dziurawy most do wsi Zirany. W sklepie zaopatrzyliśmy się w prowiant i napoje, zjedliśmy drugie śniadanie na schodach przed sklepem.
Zadziwiły nas tutaj dwujęzyczne Słowacko-Węgierskie napisy na wszelkich drogowskazach i tablicach.
Według spisu ludności przeprowadzonego w 2001 roku mieszkało tutaj 1287 osób, w tym 36,8 % narodowości Słowackiej, 62,2 % Węgrów, pozostały 1 % to czesi, romowie, polacy. Wyznanie rzymskokatolickie deklarowało 98 % mieszkańców. Dalej w stronę Niziny Naddunajskiej bywają miejscowości zamieszkiwane w 90% przez Węgrów.

cieplarnia z PET
W przydomowym ogródku cieplarnia zbudowana z pustych butelek PET.

strome podejście
Bardzo strome podejście na górę Zibrica z 250 na 617 m n.p.m. pokonaliśmy w 1 godzinę i 20 minut.

panorama ze szczytu
Wspaniała panorama ze szczytu Zibricy. Za górą Zobor widać już miasto Nitra.
Jan Paweł II podczas wizyty w Nitrze w 1995 roku powiedział w homilii:
„Ze wzruszeniem spoglądam na sylwetkę Zoboru. U jego podnóża stał około roku 1000 klasztor Świętego Hipolita, gdzie się formował mój rodak Święty Andrzej-Świerad i jego uczeń Święty Benedykt, niebiańscy patronowie tego miasta i tej diecezji.”

źródło św. Świerada
Przy drodze do pustelni św. Świerada znajduje się źródło z którego święty czerpał wodę, przypisywane mu są cudowne właściwości.

grota
Grota - pustelnia na zboczu góry Zobor.

wnętrze groty
Wnętrze groty.
Święty Świerad (Svorad), pierwszy polski misjonarz, pochodził z Tropia nad Dunajcem. Po przybyciu do Nitry przyjął imię zakonne Andrzej. (słow. Andrej-Svorad). Zmarł około roku 1034 a już w roku 1083 został kanonizowany.

zamek i katedra
Miasto Nitra podobnie jak Rzym zbudowane jest na siedmiu wzgórzach. Na jednym z nich wznosi się zamek i katedra św. Emmerama.

pomnik bł. Jana Pawła II
Tuż obok katedry przed pałacem biskupów w Nitrze znajduje się pomnik bł. Jana Pawła II. Zamontowany na granitowym cokole posąg z brązu ważący 1,5 tony, wysoki na prawie 4 metry, poświęcił biskup Nitry 5 lipca 2012 roku, w święto św Cyryla i Metodego.
Papież Jan Paweł II. odwiedził Katedrę w Nitrze 30 czerwca 1995.

barokowe wnętrze
Katedra powstała z połączenia trzech świątyń. Barokowy wystrój wnętrza pochodzi z lat 1710 - 1736.

relikwie św. Świerada i Benedykta
Relikwie św. Świerada i jego ucznia św. Benedykta znajdują się w najstarszej, romańskiej kaplicy zwanej kościółkiem księcia Pribiny. Tam też znajduje się relikwiarz św. Cyryla - dar papieża Pawła VI dla katedry w Nitrze w 1100 rocznicę śmierci świętego.

pomnik Braci Sołuńskich
Działalność świętych Cyryla i Metodego w Nitrze w czasach Księstwa Wielkomorawskiego upamiętnia pomnik Braci Sołuńskich na placu Jana Pawła II.

Corgoň
W Nitrze mieszkał przed wielu, wielu laty wysoki, barczysty kowal Corgoň wyróżniający się niespotykaną siłą. Jak uderzał młotem w kowadło to trząsło się całe miasto. Kiedy wojska Imperium Osmańskiego oblegały Nitrę i wydawało się, że dla miasta nie ma już ratunku, Corgoň który akurat wyszedł z kuźni zaczął wyrywać ze skały ogromne kamienie rzucać nimi w najeźdźców. Rozproszeni Turcy uciekli w popłochu. Przerażeni byli nie tak bardzo toczącymi się z góry głazami co czarnym od sadzy olbrzymem o nadludzkiej sile.

dom Księży Salvatorianów
W Nitrze mają swoją placówkę Księża Salvatorianie z Polski. Ugościli nas z wielką serdecznością.



↑  wróć na początek strony  ↑