z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V14 dzień (piątek 06.06.2014)

kanał Navile
Kanał Navile prowadzi do samego centrum miasta Bolonia.

Ponte della Bionda
Zabytkowy most Ponte della Bionda.

Colle della Guardia
Z parku Villa Angeletti widać wzgórze Colle della Guardia z bazyliką Madonna di San Luca.

fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna, słynny posąg z brązu przedstawiający rzymskiego boga uspokajającego fale dominuje nad placem obok Bazyliki San Petronio.

Bazylika
Bazylika św. Petroniusza w Bolonii (Basilica di San Petronio) jest trzecią co do wielkości katedrą we włoszech. W 2005 roku włoskiej policji udało się udaremnić próbę wysadzenia katedry przez islamskich fundamentalistów.

kościół świętego Grobu
Bazylika świętego Stefana (Basilica di Santo Stefano) to cały kompleks budowli sakralnych. Najstarsza, prawdopodobnie z V wieku to Kościół świętego Grobu (Santo Sepolcro).

dwie wieże
Do najbardziej znanych zabytków miasta należą dwie wieże które pozostały z blisko dwustu z czasów średniowiecza. Wyższą - Torre degli Asinelli można zwiedzić wspinając się po 498 schodach.

Basilica di San Francesco
Basilica di San Francesco.

Święty Franciszek przebywał w Bolonii w sierpniu 1222 roku. Nieco późiej w latach 1223-1224 na tutejszym uniwersytecie wykładał święty Antoni jako profesor teologii.

Basilica San Domenico
Fasada bazyliki San Domenico.

Święty Dominik przybył do Bolonii w styczniu 1218. W 1219 roku zamieszkał na stałe w klasztorze San Nicolo delle Virgine. Tutaj też zmarł 6 sierpnia 1221 roku i został pochowany. W tym samym czasie przebywał w Bolonii święty Jacek który prawdopodobnie tutaj złożył śluby zakonne i brał udział w kapitule generalnej zakonu.

relikwiarz
Wykonany ze złota i srebra, zdobiony szlachetnymi kamieniami relikwiarz z głową św. Dominika. Szczątki Świętego umieszczono w marmurowym sarkofagu, w ołtarzu prawej nawy bocznej.

polski cmentarz
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii spoczywa 1432 polskich żołnierzy poległych we Włoszech w czasie II wojny światowej. Jest to jeden z czterech polskich cmentarzy we Włoszech. żołnierze 2 Korpusu Polskiego po zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino i przełamaniu linii Gotów wyzwolili Bolonię 21 kwietnia 1945.

Papież Jan Paweł II odwiedził Polski Cmentarz w Bolonii 18 kwietnia 1982 roku. Powiedział do zgromadzonych:
Nie po raz pierwszy jestem na tym cmentarzu. Już dawniej odprawiałem tu Mszę św. za poległych naszych rodaków. Dzisiaj jestem tu z niezbadanych wyroków Opatrzności Bożej jako Następca św. Piotra. Nie mogło jednak, przy moich odwiedzinach w Bolonii, zabraknąć odwiedzin na tym cmentarzu. Tego żądali sami gospodarze -nie ze względu na mnie, ale ze względu na siebie. Tak bardzo w ich pamięć, wdzięczną pamięć, wpisali się ci nasi żołnierze, którzy tu leżą na cmentarzu w Bolonii.

arkady
Od Porta Saragozza do Sanktuarium Madonna di San Luca idziemy 3,7 km pod 666 arkadami. Portico di San Luca.

Madonna di San Luca
Santuario della Madonna di San Luca

ołtarz
Ołtarz główny z ikoną Matki Boskiej.
Według legendy, ikonę namalowaną przez świętego Łukasza otrzymał pielgrzym Teocle Kmnia w Konstantynopolu jako dar mnichów z Bazyliki Hagia Sofia z poleceniem umieszczenia jej na Wzgórzu Straży - Colle della Guardia. Kiedy Teocle udał się do Rzymu dowiedział się, że takowe wzgórze znajduje się niedaleko Bolonii. Tam też przekazał obraz biskupowi Gerardo Grassi który 8 maja 1160 roku umieścił go w małym kościółku pw świętego Łukasza. Kult świętego wizerunku Matki Bożej rozpowszechnił się bardzo szybko. W roku 1603 obraz został koronowany a w roku1857 otrzymał kosztowny diadem z rąk papieża Piusa IX. Od 1433 roku odbywa się coroczna procesja obrazu w piątą niedzielę po Wielkanocy przez ulice miasta do Bazyliki San Petronio.↑  wróć na początek strony  ↑