z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V13 dzień (czwartek 05.06.2014)

Po przejściu około 1 kilometra na SS64 mijamy szyld Pegola i skręcamy w prawo na via Ponticelli przekraczając betonowy mostek na Canal Navile. Po 500 metrach mijamy opuszczony kościół i cmentarz po prawej. Idziemy pod wiaduktem autostrady i dalej aż do wioski Ponticelli. Canal Navile będzie nam towarzyszył przez kolejne dwa dni aż do Bolonii.

pole ryżowe
Ex risaia di Bentivoglio. Zrenaturyzowany obszar byłych pól ryżowych w Bentivoglio zajmuje 520 ha, żyje tutaj 228 różnych gatunków ptaków.

płot
Przez szczelinę w płocie obserwować można kaczki, kormorany, czaple, bociany, krakwy, cyranki, błotniaki stawowe, szczudłaki, bataliony, rycyki, rybitwy białowąse, ślepowrony, cyraneczki i płaskonosy.

bożodrzew
Bożodrzew gruczołowaty (Ailanthus altissima)

owoce kaliny
Dojrzałe owoce kaliny koralowej (Viburnum opulus)

żółw błotny
żółw błotny (Emys orbicularis).

jaszczurka zielona
Jaszczurka zielona (Lacerta bilineata)

Od 1993 roku NBP emituje serię monet „Zwierzęta świata” której celem jest zaprezentowanie zagrożonych gatunków zwierząt. W 2002 roku ukazała się moneta przedstawiająca żółwia błotnego a w 2009 moneta z jaszczurką zieloną.

Castello Bentivoglio
Castello Bentivoglio.

Po ok 13 km przychodzimy wzdłuż kanału Navile do miejscowości Bentivoglio. Jest tutaj imponujący Zamek zbudowany w XV wieku w czasach panowania Giovanni II Bentivoglio. Czworoboczna budowla otoczona fosą, zawiera piękny dziedziniec z arkadami i kaplicą . W ogrodzie można zrobić odpoczynek.

pomnik
W latach panującej po wojnie biedy, na plantacjach ryżu w okolicy Bentivoglio zatrudniało się tysiące młodych kobiet. Ich ciężkiej pracy poświęcony jest pomnik przedstawiający sylwetki kobiet jadących na rowerach.

pszczoła
Pracowita pszczoła zbiera nektar z kwiatów lipy.

schronisko dla pielgrzymów
Przy nieczynnym kościele Madonna del Rosario w budynku dawnej plebanii urządzone jest schronisko dla pielgrzymów w którym spędzimy dzisiejszą noc. Kościół został uszkodzony przez trzęsienie ziemi w 2012 roku i od tego czasu pozostaje zamknięty.

nowy kościół
Nowy kościół San Bartolomeo di Bondanello znajduje się niedaleko przy Piazza Amendola.↑  wróć na początek strony  ↑