z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V



7 dzień (piątek 26.08.2011)

pajęczyna
Wieczorem przeszła burza. Lało niemiłosiernie. Szczęśliwie mieliśmy już dach nad głową. Po śniadaniu które zafundowała nam przemiła pani gospodyni wyruszamy w dalszą drogę szlakiem który przemierzył ks. kard. Karol Wojtyła 9 września 1978 roku.

Łąka
Łąka srebrzy się rosą w blasku pierwszych porannych promieni słońca.

panorama
Trudy stromego podejścia na przełęcz Kucałową wynagradzają piękne widoki.

drogowskazy
Szlaki turystyczne spotykają się na przełęczy i rozchodzą w różne strony. Do schroniska PTTK 150 metrów.

schronisko na Hali Krupowej
Schronisko na Hali Krupowej.

jadalnia
Przytulna sala jadalni z kominkiem. Zjedliśmy pyszny żurek i jajecznicę, wypoczęci z nowym zapasem energii idziemy dalej zdobywać kolejne górskie szczyty.

kaplica
Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy.
Chociaż trochę nie po drodze ale to miejsce trzeba odwiedzić obowiązkowo. Na wschód od Hali Krupowej ok. 25 minut czerwonym szlakiem.

wnętrze kaplicy
Na tylnej ścianie za ołtarzem znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz tablice - epitafia, których z czasem przybywa coraz więcej i są poświęcone pamięci ludzi, którzy odeszli już ze szlaków górskich na niebieskie.

Szlak Beskidzki
Znakowany kolorem czerwonym Główny Szlak Beskidzki pokrywa się ze "Szlakiem Ostatniej Wycieczki" aż do przełęczy Korowiarki.

szczyt Policy
Do 1918 przez szczyt Policy biegła granica galicyjsko-węgierska, a póżniej polsko-czechosłowacka. Dopiero po przyłączeniu Górnej Orawy do Polski w 1920 r. cały szczyt znalazł się w granicach Rzeczypospolitej.

krzyż
Krzyż na zboczu góry upamiętnia katastrofę samolotu jaka wydarzyła się tutaj 2 kwietnia 1969. Zginęły wtedy 53 osoby.

jagody
W lesie między Halą Śmietanową a Brożkami obrodziły w tym roku czarne jagody.

pomnik
W 1938 roku przy budowie drogi karpackiej na przełęczy Krowiarki pracował w junackim hufcu pracy student Karol Wojtyła. Fakt ten upamiętnia pomnik wystawiony przez mieszkańców Orawy w 1997 roku.

droga
W tej okolicy przebiega dział wodny. Na północ od linii działu wodnego rzeki spływają do Bałtyku. Na południe zaś przez dopływy Orawy i dalej przez Wag i Dunaj do Morza Czarnego.

szałas
Szałas na skraju Babiogórskiego Parku Narodowego.

szlak rowerowy
Opuszczamy zielony szlak którym przyszliśmy od Krowiarek i idziemy w lewo wzdłóż szlaku rowerowego.

droga
Wygodna dla rowerzystów szeroka droga prowadzi do Zubrzycy Górnej Ochlipowa. W Ochlipowie zostajemy na noc. Z wielką serdecznością ugościła nas pani Helena w swoim gospodarstwie agroturystycznym.

drewniany kościółek
W Orawskim Parku Etnograficznym można zwiedzić piękny XVIII-wieczny drewniany kościółek pw. Matki Boskiej Śnieżnej, przeniesiony tu z małopolskiej Tokarni w 2007 r.



↑  wróć na początek strony  ↑