z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V6 dzień (czwartek 25.08.2011)

droga
Szybko odnajdujemy czerwone znaki szlaku turystycznego na grzbiecie pasma Chełmu. W tych okolicach grasował w latach 1730-1736 pochodzący z niedalekiej Skawicy znany zbójnik Józef Baczyński , jeden z najsłynniejszych harnasiów Beskidów Zachodnich.

kościół w Budzowie
Od Przełęczy Wrotka przez Mysią Górę zielonym szlakiem docieramy do Budzowa.

rozmokła droga
Zielone znaki prowadzą nas dalej rozmokłą po nocnej ulewie drogą na Makowską Górę.

kapliczka
Kapliczka na Makowskiej Górze.

Sanktuarium Matki Bożej w Makowie
Po ok. 4 godzinach przychodzimy do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Obraz Matki Boskiej Makowskiej powstał na wzór obrazu Jasnogórskiego. Postanowieniem synodu krakowskiego z 1621 r. cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej stanowić miał dla malarzy obowiązkowy wzór do naśladowania w przedstawianiu podobizn Maryi.

obraz Matki Bożej Makowskiej
Ojciec święty Jan Paweł II osobiście dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Makowskiej 10 czerwca 1979 na Błoniach Krakowskich. Do pielgrzymów przybyłych do Rzymu z Makowa powiedział: "Pragnienie ukoronowania obrazu Matki Bożej Makowskiej zrodziło się we mnie podczas wizytacji waszej parafii. Matka Boża spełniła tę prośbę, którą wtedy jej pokornie i serdecznie przedkładałem. Prosiłem ją, ażeby procesja Bożego Ciała, która przez kilkadziesiąt lat nie mogła wyruszyć z obrębu Wawelu, mogła wreszcie znaleźć swoją drogę na ulice miasta Krakowa, a także na rynek. Co też się stało. I dlatego ta koronacja była spełnieniem szczególnego mojego długu, spłaceniem długu mojego serca wobec Matki Bożej, tej którą wy czcicie w waszym makowskim obrazie."

ołtarz Jana Pawła II
Ołtarz błogosławionego Jana Pawła II w sanktuarium Makowskim.

na moście
Most na Skawie.

za Grzechynią
Za Grzechynią kierujemy się w stronę Zawoi.

kapliczka
Kapliczka przydrożna z kopią łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Makowskiej.

tablica w Skawicy Górnej
Napis na ozdobnej tablicy w Skawicy Górnej: "Stąd wyruszył ks. kard. Karol Wojtyła na swą ostatnią górską wycieczkę przed jego wyborem na Stolicę Piotrową." Trasę ostatniej wycieczki oznakowali mieszkańcy Zawoi w 2000 r.

droga do Suchej Góry
Droga ze Skawicy Górnej do Suchej Góry biegnie malowniczą doliną. Górzysty odcinek szlaku przez Halę Krupową, Policę, Halę Śmietanową na Krowiarki czeka nas jutro.

ośrodek Leśna Skawica
Zatrzymujemy się na nocleg w ośrodku Leśna Skawica.↑  wróć na początek strony  ↑