z Krakowa do Rzymu – odcinek II
z Krakowa do Rzymu – odcinek III
z Krakowa do Rzymu – odcinek IV
z Krakowa do Rzymu – odcinek V5 dzień (środa 24.08.2011)

droga
Tam gdzie kończy się Klecza Górna zaczyna się Klecza Dolna.

kościół św. Erazma
Zabytkowy kościół pw. św. Erazma w Barwałdzie Dolnym konsekrowany w 1782 r. jest cennym zabytkiem drewnianego budownictwa sakralnego na Szlaku Architektury Drewnianej.

krzyż przy drodze
Drewniany krzyż przy drodze z Barwałdu Górnego do Kalwarii Zebrzydowskiej.

kaplica św. Rozalii
Kaplica - pustelnia św. Rozalii na Puszczy. Zbudowana prawdopodobnie w pierwszej połowie XVIII wieku. Budynek składa się z trzech części: kaplicy św. Rozalii, kaplicy św. Marii Magdaleny oraz mieszkania pustelnika. Pomieszczenie pustelnika zamieszkałe było jeszcze do 1978 roku. W latach 60 XX w. odwiedził kaplicę Karol Wojtyła biskup krakowski.

droga w lesie
Tą drogą pielgrzymował młody Karol Wojtyła z Wadowic do Kalwaryjskiego Sanktuarium

Kalwaria Zebrzydowska
Dziedziniec Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego oo. Bernardynów. Po lewej widoczny na zdjęciu
Dom Pielgrzyma z pokojami we wszystkich kategoriach cenowych.

Bazylika Matki Boskiej Anielskiej
Bazylika Matki Boskiej Anielskiej widok od strony Rajskiego Placu.

cudowny wizerunek Matki Bożej
Kaplica Zebrzydowskich, w której umieszczono cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Papież Benedykt XVI odwiedził to miejsce 27 maja 2006 roku. Powiedział wtedy: "Podczas pierwszej podróży do Polski Jan Paweł II nawiedził to Sanktuarium i swoje przemówienie poświęcił modlitwie. Na koniec powiedział: I o to proszę, proszę, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci.
Dzisiaj chciałem się zatrzymać na moment w kaplicy Matki Bożej i z wdzięcznością pomodlić się za niego, zgodnie z jego prośbą. Idąc za przykładem Jana Pawła II, ja również zwracam się do was z serdeczną prośbą, abyście się modlili za mnie i za cały Kościół."

Dróżki Kalwaryjskie
Dróżki Kalwaryjskie to zespół 42 kaplic i kościołów rozłożonych na obszarze 6 km², wkomponowanych w naturalny krajobraz, zainspirowany opisami Ziemi Świętej.

panorama kalwarii
W 1999 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, wpisał zabytkowy zespół architektoniczno - krajobrazowy i pielgrzymkowy (bazylikę, klasztor i dróżki) w Kalwarii Zebrzydowskiej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury.

panorama pasmo Chełmu
Idziemy szosą asfaltową przez Bugaj i dalej w stronę góry Kamionka. Z okolic szczytu rozpościera się wspaniała panorama na południe na pasmo Chełmu.

kościół św. Anny w Zakrzowie
Neoromański kościół św. Anny w Zakrzowie położony pomiędzy centrum wsi a pasmem góry Chełm pochodzi z 1935 r. We wnętrzu kościoła wiele cennych zabytków sztuki sakralnej pochodzących z poprzedniego drewnianego kościółka z 1720 r.

tablica informacyjna ośrodka wczasowo-rekolekcyjnego
Po 2 godzinach marszu od Kalwarii Zebrzydowskiej dochodzimy do Ośrodka wczasowo-rekolekcyjnego Caritas im. Jana Pawła II w Zakrzowie.
Piękne widoki, bardzo dobre warunki i domowa, ciepła atmosfera.

ośrodek im. Jana Pawła II
Ośrodek otwarty jest przez cały rok. Doskonałe miejsce na wypoczynek, organizowanie kolonii, zimowisk, szkoleń itp.
W kaplicy ośrodka ustawiony został ołtarz papieski, który podczas ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny stał na Błoniach krakowskich.


↑  wróć na początek strony  ↑